Ścieki nie na leki, miej świadomość

Dlaczego zbulwersowała nas ostatnio wiadomość o tym, jak w aptece klient usłyszał, że przeterminowane leki może wyrzucić do klozetu? Ano dlatego, że gdzie, jak gdzie, ale akurat w aptece ta rada brzmi skandalicznie. Leki w obojętnie jakiej postaci należą do grupy odpadów niebezpiecznych. Oczyszczalnie ścieków nie są odpowiednio wyspecjalizowane w utylizacji tak różnorodnych związków chemicznych, jakimi są bezsprzecznie wszelkie medykamenty. Wpuszczane do odpływu kanalizacji zagrażają naszemu bezpieczeństwu, bo są czynnikiem skażenia wody, gleby, roślin i zwierząt, skąd trafiają do naszych pokarmów.

Nigdy, przenigdy nie wrzucajmy żadnych leków do toalety, umywalki, wanny czy zlewu.

Czy można wyrzucać stare, niepotrzebne lekarstwa do śmieci? Absolutnie nie. Z tych samych powodów. Jeśli trafią z przydomowych kubłów na wysypiska, to stamtąd również mogą, rozpuszczone przez deszcz przeniknąć do wód gruntowych. Ponadto mogą przez przypadek zostać zjedzone przez żerujące tam zwierzęta. Czasem ładne opakowanie może skusić także nieświadomego człowieka.

Żadnych leków do koszy na śmieci!

Jak zatem należy z przeterminowanymi lekami postępować? Otóż najprościej jest oddać je właśnie do… apteki. Kłopot w tym, że nie w każdej aptece jest to możliwe, czego doświadczył klient w opisanym na wstępie przypadku. Dobrze jest sprawdzić, która apteka w naszej okolicy dysponuje pojemnikiem przeznaczonym do zbiórki starych leków. Takie pojemniki bywają także wystawiane w przychodniach i szpitalach. Ponadto aktualnie w każdej gminie są zlokalizowane Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), które mają obowiązek przyjmować takie kłopotliwe odpady niebezpieczne. Stamtąd trafią do wyspecjalizowanych zakładów i zostaną zutylizowane.

Przed wrzuceniem do odpowiedniego pojemnika leki najlepiej pozbawić opakowania handlowego.

Na portalu OddamOdpady można wyszukać na specjalnej mapie miejsca, gdzie odbierane są różne odpady niebezpiecznie. Mapa wciąż jest niekompletna i każdy może pomóc w jej tworzeniu. A tutaj znajdziecie wykaz aptek prowadzących zbiórkę przeterminowanych leków i termometrów rtęciowych w Warszawie. Niestety, też nieco przeterminowany, bo z listopada 2016.

Pojemniki na przeterminowane leki nie są przeznaczone do wyrzucania termometrów rtęciowych, igieł ani igłostrzykawek.

pojemniki

W służbach medycznych stosowane są specjalne pojemniki na odpady medyczne ostre. Powinny znajdować się w każdej placówce medycznej.

 

Źródło: OddamOdpady, Farmacja.pl, Fakt24

 

Podobny wpis:

Nowe pojemniki, ale nie tylko

2019-07-22T14:53:43+00:00 Luty 5th, 2019|ekologia|0 Comments

Leave A Comment