W tej produkcji bijemy rekordy

Według najnowszego raportu Eurostatu statystyczny Polak generuje rocznie 307 kg odpadów.

Jak zachęcać do rezygnacji z używania plastiku, który przecież nie zawsze jest niezbędny?  Jak propagować segregację odpadów, a docelowo recykling odpadów plastikowych?

Mocno głowią się nad tym środowiska ekologów, instytucje i fundacje, organizacje pozarządowe i samorządy.

Kilka ciekawych przykładów z ostatniej chwili.

Wielokrotne szkło zamiast jednorazowego plastiku

W Niemczech firma produkująca różne oleje spożywcze (oczywiście BIO) wprowadza do sklepów specjalny automat sprzedający, który wybranym przez klienta olejem napełni szklaną butelkę wielokrotnego użytku z zamknięciem na zatrzask. To poszerzy asortyment artykułów oferowanych bez opakowań, co dotąd dotyczyło jedynie produktów sypkich i „na sztuki”.

Skala przemawia bardziej, niż pojedynczy przypadek

W Czechach aktywiści Greenpeace wkroczyli do supermarketu w Brnie i oznakowali specjalnymi naklejkami wszystkie artykuły, które miały zbędne opakowanie foliowe. Inne naklejki mówiły o przynoszeniu własnych torebek, np. na chleb i znakowały produkty, które po prostu nie potrzebują żadnego opakowania (np. cytryny czy kiwi). Wyglądało ciekawie, tutaj spora dokumentacja fotograficzna.

Właściwa segregacja wesprze recykling odpadów

Wreszcie w Polsce, Fundacje Nasza Ziemia i Coca-Cola w porozumieniu z wybranymi gminami w ramach akcji „rePETa” rozstawiają szczególne, bo i edukacyjne pojemniki do zbiórki opakowań typu PET. Będą informować, poprzez umieszczone na nich infografiki, co można otrzymać z plastiku (różne przedmioty codziennego użytku) w ramach jego recyklingu. Same pojemniki to też przykład na recykling odpadów.
Od października akcja „rePETa” zagości w szkołach, które będą rywalizować w zbiórce plastikowych odpadów. Najlepsi (10 szkół) wygrają pracownie wyposażone między innymi w drukarki 3D i robota uczącego programowania.

 

Źródło: RaportRolny, NOIZZ, Burmistrz Iwaszkiewicz, BIOkurier

Polecamy podobny artykuł: Zero Waste– mądre, inspirujące „dziś” z myślą o tych, co po nas

2019-07-25T10:19:38+00:00 Sierpień 27th, 2018|ekologia, recykling|0 Comments

Leave A Comment